Elejas vidusskola


Otrdiena, 2021. gada 28. septembris.
Šodien vārda dienu svin Sergejs, Svetlana, Lana.
POTCPSSv
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Lai izņemtu Jums nevēlamu foto, ziņojiet par to elejasvsk@latnet.lv

2021./2022. mācību gads

Latvijas skolas somas mācību pasākumi Valmierā

25. februārī 5. klase devās uz Valmieru. Kādas bija skolas Latvijas laukos 20. gadsimta pirmajā pusē? Ar ko tās atšķiras no mūsdienu izglītības iestādēm? Valmieras muzeja programmā skolēni ne tikai uzzināja atbildes uz šiem jautājumiem, bet paši varēja iejusties senās skolas dzīvē. Skolmeistara vadībā skolēni mācījās boksterēt vecajā drukā, rēķināt seno svaru un mēru sistēmā. Nepaklausīgie skolēni izjuta kā ir tupēt uz zirņiem.

Mācību pasākumi Valmierā

Pēc Valmieras muzeja apmeklējuma 5. klase devās uz Valmieras teātra izrādi "Smieklu sasaukšanās". Izrādes pamatā ir mūziķa Renāra Kaupera dziesmas bērniem - “Sasauc smieklus izklīdušus” un Latvijā iemīļotās dzejnieces un rakstnieces Ineses Zanderes dzejoļi.

Mācību pasākumi Valmierā

Mācību diena Bauskā

16. oktobrī 6.b klase devās uz Bausku. Pils muzejā skolēni tika iepazīstināti ar Kurzemes un Zemgales hercogistes galma ikdienu un kultūru. Kopā ar vēsturiskajā kostīmā tērpo programmas vadītāju skolēni izstaigāja visu Bauskas pili.

Mācību diena Bauskā

Otra nodarbība notika Rīgas Motormuzeja Bauskas filiālē. Skolēni uzzināja kā Latvijā agrāk izmantoja vēja enerģiju un kā to dara mūsdienās, ražojot elektrību dabai draudzīgā veidā. Skolēni guva izpratni par to, kas ir vējš un ko ar to darīt. Nodarbības praktiskajā daļā, izmantojot iegūtās zināšanas par spārnu īpašībām un faktoriem, kas tos ietekmē, izgatavoja lāpstiņas vēja ģeneratoram. Ierīce tika arī izmēģināta mākslīgi radītā vējā.

Mācību diena Tērvetes dabas parkā

16. septembrī abu 1. klašu skolēni piedalījās nodarbībā “Zaļā klase”. Bija iespēja skatīt mežu citādām acīm. Klausoties un veicot praktiskus uzdevumus mežā, skolēni uzzināja daudz interesanta par augiem un dzīvniekiem, kā arī par meža augšanu.

Mācību diena Tērvetes dabas parkā

Tērvetes Tauriņu mājā skolēni iepazina krāšņo lidoņu attīstības ciklu. Bērni mācījās par tropu augu daudzveidību un aplūkoja interesantus ūdens iemītniekus.

Mācību diena Rīgā

25. septembrī 2.a un 2.b klases apmeklēja Rīgas Dabas muzeju, kurā skolēni ar interesi vēroja ne tikai ekspozīcijas, bet arī piedalījās muzejnodarbībā "Daudzveidīgā pasaule".

Mācību diena Rīgā

Mācību diena turpinājās Olaines Mežaparka Bērnu pilsētiņā. Vairāk nekā 800 kvadrātmetri teritorijas klāta ar gumijas segumu, kurā izveidoti slidkalniņi, batuti un rāpšanās virves. Tajā iestrādāti elementi "klasīšu" spēlēšanai, burtu un ciparus apguvei. Bērni izmēģināja arī ģeometriskos tīklus, karuseļus un dažādas šūpoles.

Mācību diena Rīgā

Mācību diena Aučos un Pikšās

11. oktobrī 9. klases apmeklēja divu ievērojamu Latvijas valstsvīru muzejus. Aučos skolēni uzzināja daudzus faktus par pirmā Latvijas prezidenta Jāņa Čakstes dzīves, darba, ģimenes un vispārcilvēciskajām vērtībām.

Mācību diena Aučos un Pikšās

Pikšās notika muzejpedagoģiskā nodarbība par pretrunīgi vērtēto, bet tautā ļoti iemīļoto prezidentu Kārli Ulmani. Emocionālais gidu stāstījums saviļņoja skolēnus un rosināja aizdomāties par katra Latvijas iedzīvotāja lomu savas ģimenes, dzimtas un valsts vēstures veidošanā un saglabāšanā.

Mācību diena Aučos un Pikšās

Mācību diena Cinevillā un Tukumā

24. septembrī 7.b un 8.b klases devās uz kino uzņemšanas vietu - Cinevillu, kas atrodas Slampes pagastā, un tālāk uz Tukuma Salmu muzeju.

Mācību diena Tukumā

Cinevillas kino pilsētiņā apvienojām izklaides ar jaunā apgūšanu. Piedalījāmies šovā kā aktieri. Pēc tam apskatījām pilsētiņas ielas gida pavadībā. Visinteresantāk bija Nameja pilī, kur agrāk tika uzņemta filma "Nameja gredzens". Tad devāmies uz Tukuma Salmu muzeju, lai apskatītu no salmiem izveidotās figūras. Vislabāk patika 6 metrus garais zaķis.

12.a klases mācību diena Kurzemē

4. oktobrī 12.a klase devās uz Kurzemi, lai piedalītos skolas somas aktivitātēs. Skolēni kopā ar gidu izzināju Kuldīgas pilsētas vēsturi. Apmeklēja Kuldīgas “Dzīvo muzeju” un pēc tam caur Suitu novadu devās uz Jūrkalnes stāvkrastu un “Vētras muzeju”.

Mācību diena Kurzemē

8.a klases mācību diena Jaunpilī

3. oktobrī 8.a klase devās uz Jaunpili, lai piedalītos mācību nodarbībā senajā pilī. Skolēni izzināja tās vēsturi un pilskungu un zemnieku dzīves apstākļus viduslaikos.

Mācību diena Jaunpilī

Pēc tam klase sadalījās divās grupās, lai izmēģinātu viduslaiku spēles: loka šaušanu, iešanu ar ķekatām, veiklības maisus un viduslaiku “boulingu”. Skolēniem bija iespēja arī baudīt pils ēdienu - pankūkas ar zemeņu ievārījumu, klāt piedzerot piparmētru tēju.

Klases stunda I. Ziedoņa muzejā Murjāņos

26. septembrī 10. klase viesojās I. Ziedoņa muzeja vasaras rezidencē "Dzirnakmeņi" Murjāņos. Izbaudot atrašanos “epifānijā ar niedru jumtu”, kā rakstnieks dēvējis savu paša izdomāto, vigvamam līdzīgo vasarnīcu, skolēni atzina, ka turpmāk nedaudz citādā noskaņā lasīs I. Ziedoņa literāros darbus.

Ziedoņa muzejā

Muzejā jaunieši tika rosināti ieskatīties un ieklausīties sevī, pievērst uzmanību sajūtām, kuras ikdienā pieņemam kā pašsaprotamas. I. Ziedonis uzskatīja, ka dzīve jādzīvo ar prieku, un prieks bija galvenā emocija, ko skolēni izbaudīja muzejā.

Ziedoņa muzejā

5. klases mācību diena Jaunpilī

17. septembrī 5. klase apmeklēja Kartavkalna dabas taku un Jaunpils pili. Kartavkalni ir mežiem apaugusi pauguraine kurā izveidotas kā arī ikdienā iestaigātas vairākas takas. Viena no tām 70 m garumā mūs veda caur varenu lapegļu aleju. Turpinot ceļu pa taku nonācām senlatviešu pilskalnā, kur bija iespēja aplūkot īstu senlatviešu apmetni ar guļbaļķu sētu. Apskatījām bebru māju un no skatu torņa vērojām Jaunpils apkārtnes dabu.

Mācību diena Jaunpilī

Jaunpils pilī katrs skolēns varēja iztēloties viduslaikus, ietērpjoties mazā mūciņa tērpā. Skolēni Mūka un kalpones vadībā apguva pils celtniecības noslēpumus, arhitektūru, galma manieres un bruņinieku ieroču pārvaldīšanu. Notika viduslaiku spēlēs un izlūkgājieni pils pagalmā, tornī un Vīna pagrabā. Noslēgumā par godu 5. klasei tika šauts no sena lielgabala.

Mācību diena Jaunpilī

Ekskursija uz Zooloģisko dārzu

28. maijā 1.a un 1.b klases Skolas somas ietvaros apmeklēja Rīgas Zooloģisko dārzu. Skolēni gida pavadībā iepazina Latvijas pilsētu ģērboņos attēlotos dzīvniekus un veica dažādus praktiskus uzdevumus. Ekskursijas laikā apgūtais tika arī izvērtēts.

Ekskursija uz Zooloģisko dārzu

Ekskursija uz Tērveti

8. maijā Elejas vidusskolas 1.a un 1.b klase devās "Skolas somas" ekskursijā uz Tērveti. Skolēni Zaļajā klasē paplašināja zināšanas par Latvijas dzīvnieku un koku daudzveidību.

Ekskursija uz Tērveti Ekskursija uz Tērveti

Mācību diena Saeimā un teātrī

12.a klase 20. martā apmeklēja Latvijas Republikas Saeimu, lai tuvāk iepazītu Latvijas parlamenta darbu, kā arī Saeimas nama arhitektūru un vēsturi.

Mācību diena Saeimā un teātrī

Savukārt projekta "Latvijas skolas soma" ietvaros noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādi "Svina garša".

Mācību diena Saeimā un teātrī

Mācību diena Nacionālajā teātrī

19. martā 8.a un 8.b klases skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo teātri. Bija patīkami izjust teātra atmosfēru, izprast tā vēsturisko nozīmi un noskatīties izrādi “Savādais atgadījums ar suni naktī”. Izrāde, rosinot aizdomāties par empātiju un toleranci, nevienu neatstāja vienaldzīgu, un skolēni vēl ilgi diskutēja par lugā aktualizētajām problēmām.

Mācību diena Nacionālajā teātrī

Mācību diena Dailes teātrī

13. marta pēcpusdienā 7. klases devās uz Rīgu, Dailes teātri, lai noskatītos teātra izrādi "Planēta nr. 85". Skolēni ar interesi vēroja stāstu bērniem un viņu vecākiem, kurā dzīve padomju laikos atklājās multiplikācijas filmu varoņu kaķa Indriķa un Čeburaškas, kā arī savādā onkuļa Leonīda Brežņeva tēlos.

Mācību diena Dailes teātrī

Mācību diena botāniskajā dārzā

5.a klase 20. februārī apmeklēja Latvijas Nacionālo botānisko dārzu Salaspilī. Skolēni piedalījās nodarbībā "Viedā oranžērija" un Latvijas Dabas muzeja tematiskajā ekskursijā "Aktuālās vides problēmas Latvijā un to risinājumi".

Botāniskais dārzs

Mācību diena Dobeles, Tukuma un Engures novadā

27. februārī 5.b klase apmeklēja trīs dažādus muzejus, lai mācītos matemātiku, literatūru, latviešu valodu, vēsturi, sociālās zinības, mājturību un piedalītos sportiskās aktivitātēs svaigā gaisā, turklāt to visu darītu starpdisciplinārā veidā.

Mācību diena

Skolēni viesojās Dobeles Novadpētniecības muzejā, kur apguva senos mērus un svarus. Savukārt rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša dzimtajās mājās – Pastariņa muzejā – mācījās cept maizi Ziemeļkurzemes lauku sētā, kā arī uzzināja par rakstnieka bērnību. Savas tautas vēsturi bērni iepazina arī Lapmežciema muzejā, kur izmēģināja reņģu vēršanu, tīklu lāpīšanu un mezglu siešanu. Notika aizraujošas rotaļas par zvejniekciemu vēsturi, zvejnieku darbu, darbarīkiem un tradīcijām.

Pēc notikumiem un izjūtām piepildītās dienas skolēni mājās atgriezās priecīgi un gandarīti. Turpmākajās mācību stundās notiks iegūtās informācijas apkopošana, izvērtēšana un pielietošana.

Mācību diena

Kinofilmas skolā

Skolas somas projekts ļauj noskatīties jaunākās latviešu mākslas, dokumentālās un animācijas filmas, nebraucot uz pilsētu kinoteātriem. 2018. gada 12. decembrī 8.-12. klašu skolēniem tika demonstrēta Dāvja Sīmaņa filma "Tēvs nakts".

Kinofilmas skolā

Patriotiskās dienas ietvaros Elejas vidusskolas 8.-12.klašu skolēniem 16. novembrī tika demonstrēta filma "Baltu ciltis", bet 1.-4.klašu skolēniem filma "Turpinājums".

Kinofilmas skolā

Patriotu diena

Elejas vidusskolā aizvadīta ar valsts simtgadi saistītā patriotu nedēļa. 16. novembrī Elejas vidusskolas 5.-6.klašu skolēniem notika ventiņu stāstnieces Līgas Reiteres nodarbības "Pūra lāde", bet 1.-4.klašu skolēni tika iepazīstināti ar "Vargana stāstu".

Patriotu diena

Mazās skolas ekskursijas

Decembra sākumā 1.a, 1.b un 3. klase mācību ekskursijā apmeklēja Bērvircavas lauku sētu "Mālkalnu sēta". Skolēni paplašināja zināšanas par piena ceļu līdz sieram. Bija iespēja nogaršot dažādu veidu sierus.

Mazās skolas ekskursijas

1.a un 1.b klase rudens ekskursijas laikā devās uz Džūkstes Pasaku muzeju, lai piedalītos praktiskajā nodarbībā "Luīzes ūdens kliņģeri". Skolēni mācījās gatavot ūdens kliņģerus pēc īpašās Džūkstes apriņķa receptes. Pēc cepšanas tos arī nogaršoja.

Mazās skolas ekskursijas

4. klases ekskursija

4. klase mācību ekskursijā apmeklēja lauku sētu „Caunītes”. Skolēni paplašināja zināšanas par Latvijas kultūras vērtībām un to laikmetīgo izpausmi. Katram skolēnam bija iespēja izcept saldskābmaizes kukulīti, malt graudus rokas dzirnavās un gatavot puzurus. Mūs iepazīstināja ar Mārtiņdienas maskām un to nozīmi.

4. klases ekskursija

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā viesojāmies, jo iepriekš latviešu valodas stundās apguvām tēmu par seno Rīgu, tās vēsturi un namiem „Trīs brāļi”. Muzejnodarbībā skolēni izzināja tēmu „Naudas ceļš”.

4. klases ekskursija

3. klases ekskursija

Ekskursija sākās ar Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torņa apmeklējumu. Skolēni noskatījās multimediju ekspozīcijas par pirmajiem Latvijas prezidentiem, Jelgavas simboliem, nozīmīgiem vēstures faktiem un interesantām apskates vietām.

3. klases ekskursija

Ekskursija turpinājās Rīgas dabas muzejā. Skolēni aplūkoja ekspozīcijas par laikmetiem un Zemes attīstības posmiem. Nodarbībā par Latvijas zīdītājdzīvniekiem vajadzēja tos atpazīt pēc pēdu nospiedumiem un ēšanas paradumiem.

3. klases ekskursija

Ekskursija uz Rīgu

2. klašu skolēni devās ekskursijā uz Rīgas Motormuzeju un TV torni. Motormuzejā skolēniem bija praktiska nodarbība, kurā vajadzēja izgatavot katram savu vēja ģeneratoru. TV tornī skolēni vēroja pilsētas skatus, kā arī iepazina Latvijas brīvības cīņu ekspozīciju.

Ekskursija uz Rīgu

Ekskursija uz Siguldu

Krāsaino lapu apburti, vienpadsmitklasnieki izlēma doties uz Siguldu, kur rudens noskaņas ir īpaši izteiktas. Dienu sākām ar Turaidas muzejrezervāta apmeklējumu, kurā izzinājām Turaidas pils vēsturi. Sadaloties komandās, orientējāmies un meklējām dažnedažādus vēsturiski nozīmīgus objektus, vienlaicīgi sacenšoties ar citām komandām. Ieguvām arī nelielas balvas.

Ekskursija uz Siguldu

Ekskursija turpinājās Siguldas centrā. Šeit mēs pavadījām lielāko dienas daļu. Puse klases izbaudīja piedzīvojumu parku “Tarazāns”, bet citi apskatīja Livonijas ordeņa pili, Spieķu parku, Rodeļu trasi un Panorāmas ratu.

Ekskursija uz Siguldu

Ekskursija uz Siguldu bija lieliska, jo kalpoja klases kolektīva saliedēšanai. Tā bija aktīva atpūta dabā un vēstures stunda praksē.

11.a klases skolniece Vineta Briede

12a klases Ekskursija

Lai gūtu jaunas zināšanas 8. novembrī 12.a klase devās “Latvijas skolas somas” mācību ekskursijā. Vispirms Karameļu darbnīcā tika vērota šo konfekšu ražošana un uzzināts par uzņēmuma attīstības iecerēm. Divpadsmitie arī paši izgatavoja savas karameles.

Ekskursija uz Rīgu

Latvijas Dabas muzejā notika muzejpedagoģiskā nodarbība “Skelets un kauli”. Pēc nodarbības skolēni iepazinās ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju.

Ekskursija uz Rīgu

Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā skolēni gida pavadībā aplūkoja oranžērijas kolekcijas daudzveidību.

Ekskursija uz Rīgu

Ekskursija uz Līgatni

Lai iepazītu Vidzemes atšķirīgo reljefu un uzzinātu, kā radusies viena no Latvijas mazākajām un skaistākajām pilsētām - Līgatne, 10. oktobrī abas 9. klases devās “Latvijas skolas somas” mācību ekskursijā.

Līgatne

Devītklasniekiem bija iespēja izstaigāt Līgatnes kultūrvēsturisko centru, uzkāpjot dažos no sešiem kalniem, uz kuriem pilsēta atrodas. Par tās īpašo nozīmi vēstīja arī padomju laiku slepenais bunkurs, kurā skolēni uzzināja, kā toreizējā valdība gatavojās atomkaram.

Līgatne

Ekskursijas noslēgumā varēja apskatīt Līgatnes Vienkoču parku, kurā izveidoti vēsturisku muižu un citu ēku maketi, daudz koka skulptūru, kā arī Latvijā pirmā smilšu maisu māja, kas iedvesmo pievērsties zaļajam dzīvesveidam.

Līgatne

Ekskursija uz Jaunpili

Oktobra sākumā 5.a, 5.b un 6.b klase programmas Latvijas skolas soma ietvaros devās ekskursijā uz septiņus gadsimtus seno Jaunpils pili.

Jaunpils

Teatralizētā ekskursijā skolēni kopā ar mūkiem, pilskungiem un kalpiem apguva pils celtniecības noslēpumus, arhitektūru, galma manieres, tikumus, bruņinieku ieroču lietošanas māku, vidusslaiku spēles, kā arī paši varēja kļūt par vidusslaiku varoņiem.

Jaunpils
Jaunpils

Ekskursija uz Rīgas Motormuzeju

Lai gan 26. septembra rīts bija apmācies, tas netraucēja 7.b klasei doties mācību ekskursijā uz Rīgas Motormuzeju un Rīgas Kino muzeju. Šī ekskursija notika programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros.

Atjaunotā Rīgas Motormuzeja ekspozīcija bija interesanta, varējām līdzdarboties, izmēģināt dažādus darbināmus stendus, lai praktiskā veidā izzinātu auto vēsturi.

Līkumojot pa mazajām Vecrīgas ieliņām, nonācām Kino muzejā, kur vairāk uzzinājām par kino vēsturi un skatījāmies filmiņu fragmentus.

7.b klases ekskursija

Ekskursija uz Koknesi

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 10.a klases kolektīvs 2. oktobrī apmeklēja Kokneses pilsdrupas, kur iepazinās ar 12.-13.gadsimta Latvijas vēstures piemiņas zīmēm.

Tālāk ceļš veda uz mūsdienu mākslas pieminekli – Likteņdārzu, kurā apvienota Latvijas vēstures izjūta pagātnē, tagadnē un nākotnē.

Kalsnavas arborētumā bija iespēja piedalīties “Zaļā pagalma” skolas nodarbībā, kuras laikā katrs varēja iejusties koka lomā un izspēlēt sajūtu vingrinājumu par tēmu “Kā aug mežs”.

Arborētums

Pēc tam tika aplūkota skaistā ainava uz sakopto arborētuma teritoriju no skatu torņa un baudīts gida stāstījums par arborētuma lomu Latvijas dabas daudzveidības uzturēšanā un popularizēšanā.

10a klases ekskursija

Ekskursija uz Cinevillu

19. septembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Elejas vidusskolas 8. klases apmeklēja Slampes pagastā esošo kinopilsētiņu Cinevilla.

Ekskursijas dalībnieki noskatījās filmu “Nameja gredzens”, iepazinās ar kino tapšanas procesu, ar lielu interesi un aizrautību piedalījās “Specefektu šovā” un nodarbībā “Nameja labirints”.

8. klašu ekskursija

© 2021 Elejas vidusskola
Mājas lapu izstrādājis Arvis Lācis.